משמורת – חזקת הגיל הרך

משמורת והסדרי ראיה הוא אחד הנושאים הקשים והמורכבים ביותר להסדרה בתהליך גירושין. בהעדר חוק נוהגת וקובעת חזקת הגיל הרך, שעל פיה ילדים עד גיל שש נמצאים בחזקת האם ובמשמורתה.
כאשר בני הזוג  נפרדים, סוגיית משמורת והסדרי ראייה נקבעת בהסכם של בית משפט (לא אחת תהליך גישור מצליח ליישב את הסוגיה, ובמסגרתו מצליחים בני הזוג הפרודים להגיע להסכם המניח את דעת שניהם).
יצוין, כי בזמן האחרון קמים רבים המבקשים לערער על היות האם ההורה הבלעדי הנהנה מהמשמורת של ילדים, ודאי במקרים שבהם ניתן להוכיח כי האב מסוגל לטפל בהם לא פחות טוב ואולי אף טוב יותר מאשר האם.

הסדרי ראייה תלויים בגורמים שונים ובהם: מיקום המגורים של הילדים והמרחק שלהם ממיקום מגורי ההורה הלא משמורן גילם, טיב התקשורת בין בני הזוג הפרודים ועוד.
אין בחוק הישראלי קריטריונים קבועים לפיהם בוחרים מי יהיה הורה משמורן (ההורה שיחזיק בילד).
על פי החוק, קיימת רק חזקת הגיל הרך, שקובעת כי ילדים עד גיל 6 (בנים ובנות) יהיו במשמורת האם, אלא אם כן ישנן סיבות מיוחדת להורות אחרת.

הסדרי ראיה – הסכמה משותפת בנושא משמורת והסדרי ראיה

הסדרי הראיה הינם שונים ומגוונים ונקבעים באופן פרטני.
ההסדרים הנפוצים ביותר הינם הסדרי ביקור אצל ההורה הלא משמורן, הכוללים שני ביקורים באמצע השבוע, בשעות אחר הצהרים, כאשר ביקור אחד כולל לינה והביקור השני מסתיים בשעות הערב וכן ביקור בכל
סוף שבוע שני הכולל אף הוא לינה. כמו כן, בדרך כלל נקבעת חלוקה שווה בין ההורים בחגי ישראל ובתאריכי חופשות מהמוסד החינוכי.

אין ספק כי הסכמה הדדית עדיפה על פסיקת בית משפט, ודאי במקרים שבהם ניתן לחלוק משמורת משותפת.
יחסי אמון המבוססים אל כבוד הדדי, התחשבות וגמישות, מאפשרים לבני הזוג להגיע להסדר הטוב ביותר האפשרי, כאשר השיקול העיקרי הוא טובת הילדים.

במקרים רבים אין ההורים הפרודים מצליחים להגיע להבנה ולהסכמה.
בהעדר הסכמה החלופה היא, כמובן, פנייה אל בית משפט.
הסיכוי לשכנע את בית המשפט כי טובת הילד מחייבת החלטה ובחירה בכם כמשמורנים עליו גובר באופן משמעותי כאשר מייצג אתכם עורך דין המומחה בנושא זה, עורך דין עודד פסקל מעמיד לרשותכם את שירותיו המקצועיים. עם לקוחותיו הרבים נמנים גברים ונשים פרודים רבים שהסתייעו ביכולת, בידע ובניסיון העצומים שלו והשיגו את מבוקשם בתחום משמורת והסדרי ראיה.